Strona główna Blog Dlaczego „królowa nauk” przysparza uczniom tyle trudności?

Dlaczego „królowa nauk” przysparza uczniom tyle trudności?


2020-11-09

Logiczne myślenie nie przychodzi każdemu łatwo. Jeśli zadania matematyczne wyglądają jak hieroglify w egipskiej piramidzie, a zapamiętanie wzorów graniczy z cudem, korepetycje z matematyki są najlepszym sposobem, by oswoić się z „królową nauk” i nie bać się konfrontacji z nią na maturze.

Korki z matmy są popularne już w szkole podstawowej. Wiele dzieciaków nie jest w stanie opanować całego przewidzianego materiału na lekcjach. W domu natomiast, albo nie ma na to czasu, albo najzwyczajniej w świece brakuje rodzicielskiego autorytetu matematycznego. Matematyka jest to przedmiot, który albo się kocha, albo się go nienawidzi. Jeśli rodzice nie są zwolennikami rozwiązywania zadań, to ich pomoc w pracach domowych jest równie znikoma. Nie mówiąc już o wyjaśnieniu reguł, znajomości metodyki nauczania, szukaniu logiki w zadaniach.

Czy matematyka może być łatwa?

Matematyka nie jest łatwa. Wymaga mnóstwa pracy, ćwiczeń i systematycznego powtarzania. Dziesiątki różnych kombinacji, setki przeliczonych zadań. Od ucznia biegłego w matematyce oczekuje się logicznego myślenia, determinacji do odnalezienia prawidłowego wyniku, wypracowanego w efekcie ćwiczeń, ćwiczeń, ćwiczeń. Są uczniowie, których właśnie ta konieczność monotonnego ćwiczenia skutecznie do matematyki zniechęca.

Dobre korepetycje z matematyki mają za zadanie oswoić tę niechęć. Rzucą nieco inne światło na przedmiot. Pozwolą dostrzec logiczne ciągi powtarzających się zależności, skrócić proces obliczeń, wskazując metody działania wynikające nie z wykutych wzorów, ale z przystępnie przekazanej metodyki.

Rozplanowanie nauki do egzaminów

Przyswojenie materiału i zagadnień matematycznych wymaga czasu. Nie jest to sztuka, którą można opanować w jeden weekend. Siedząc bez przerwy nad zadaniami, można się szybciej zniechęcić niż osiągnąć efekt. Zdecydowanie lepszą metodą jest rozplanowanie czasu. Uczenie się zgodnie z kluczem przygotowań, trzymając przygotowanego wcześniej kalendarza. Warto wytworzyć systematyczność pracy, zamiast podchodzić do zadań zrywami.

Korepetycje z matematyki są właśnie taką metodą wspierającą. Posiadając spis tematów i zakres zadań maturalnych, zagadnień teoretycznych i praktycznych, nauka matmy staje się bardziej przejrzysta i klarowna. Jeśli zrozumiemy kolejne zagadnienia, to poradzimy sobie z zadaniami, nawet o innym schemacie rozwiązania. Wypracowanie prawidłowego sposobu myślenia matematycznego zadziała, logicznie podpowiadając kierunek działań. Z czasem stanie się wręcz automatyczna, tak jak przeliczenie w pamięci reszty wydanej w sklepie.

Piękno matematyki tkwi w tym, że do jednego wyniku można dojść na wiele sposobów. Szukanie tych najmniej czasochłonnych i najskuteczniejszych to właśnie cała sztuka. Zupełnie tak, jak w życiu - dążenie do optymalizacji pracy, ułatwienia wprowadzane do codziennych czynności, skracanie czasochłonnych zadań. Projekty inżynierów dążą wszakże do optymalizacji produkcji czy wdrażania w zakładach pracy metod wyznaczania najlepszych rozwiązań z punktu widzenia określonego kryterium. Czy praca nad tabelkami Excela nie jest praktycznym obcowaniem z matematyką? Ponadto decydując się na korki z matmy, ustalamy terminy spotkań. Niezależnie od tego, czy będą to spotkania grupowe, indywidualne, online czy na żywo. Narzucamy sobie obowiązek, który wpływa na systematyczność nauki.

Ile kosztują korepetycje z matematyki?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile kosztują korepetycje z matematyki. Ceny kształtowane są w zależności od stopnia zaawansowania materiału, charakteru prowadzonych zajęć czy wielkości grupy. Inny koszt będą miały korepetycje systematyzujące wiedzę w zakresie szkoły podstawowej, inną korki z matmy przygotowujące do egzaminu na politechnice. Przy wyborze korepetytora warto zaufać sprawdzonym źródłom.