Strona główna Blog 5 sposobów na skuteczną naukę w domu

5 sposobów na skuteczną naukę w domu


2022-01-10

Samodzielna nauka w domu to najpopularniejszy i najłatwiej dostępny sposób przyswajania wiedzy. Bez względu na to, czy czeka Cię nauka matematyki do matury, czy chcesz powtórzyć słówka na najbliższy sprawdzian z angielskiego, warto wiedzieć, jak skutecznie uczyć się w domu. Sprawdź nasze sposoby!

Umiejętność samodzielnej nauki w domu jest przydatna w szkole, a później także na studiach. Jest nieoceniona również w pracy, w której zwykle musimy skoncentrować się na powierzonych nam zadaniach przez jakiś czas. Warto wypracować sobie własne metody nauki w skupieniu. Nie tylko pozwolą opanować materiał do szkoły i dobrze przygotować się do sprawdzianów lub egzaminów, ale także zaprocentują w przyszłości. Co pomaga w samodzielnej nauce we własnych czterech kątach? Sprawdź nasze propozycje. Nie musisz stosować wszystkich - wybierz te, które uważasz za dobre dla siebie. Jednak połączenie tych sposobów z pewnością pozytywnie wpłynie na efektywność Twojej nauki!

1. Usuń rozpraszacze

Największym wrogiem ucznia jest prokrastynacja - kiedy mamy spędzić czas nad książkami, niemal wszystko wydaje się ciekawsze. Warto mieć świadomość, że prokrastynacja istnieje i można z nią skutecznie walczyć. Pamiętajmy, że zwykle problemem nie jest to, by się uczyć, ale… rozpoczęcie nauki. Kiedy przezwyciężysz pierwszy krok, pójdzie już z górki - nasz mózg lubi dokańczać rozpoczęte rzeczy.

Aby ułatwić sobie pracę w skupieniu, warto usunąć rozpraszacze. Wyłącz komputer, jeśli nie będzie Ci potrzebny, wycisz telefon i zostaw go w innym pokoju. Jeśli masz go pod ręką podczas nauki, mózg musi skupiać się także na tym, by po niego nie sięgać - i bardzo prawdopodobne, że w końcu ulegniesz. Przed rozpoczęciem nauki zadbaj o porządek wokół swojego miejsca pracy i upewnij się, że masz pod ręką wszystkie potrzebne rzeczy - od długopisu i zeszytu po szklankę wody lub kubek herbaty. Dzięki temu nie będziesz odrywać się od nauki i rozpraszać się drobiazgami.

2. Przygotuj plan

Wiele osób bardzo lubi wykonywać plany, a trzymanie się ich ocenia jako motywujące. Być może jesteś jedną z takich osób? Dodatkowo plan uświadamia Ci, ile materiału (i jakiego) musisz przerobić, a także ile czasu masz do dyspozycji. W planie uwzględnij rozwiązywanie zadań oraz powtórki. Jeśli przed Tobą duże wyzwanie - takie jak nauka matematyki do matury - warto przygotować ogólny plan tego, jakie zagadnienia chcesz przerobić. Następnie podziel plan na mniejsze części, aż wreszcie - przygotowuj codzienne listy „zadań do zrobienia”, w których uwzględnisz przynajmniej 15-30 minut na powtórki czy wykonanie kilku zadań.

3. Wypróbuj różne sposoby nauki i ucz się aktywnie

Notowanie, wykonywanie map myśli, uczenie się na głos, w ciszy lub z muzyką w tle, odmierzanie czasu techniką Pomodoro - mamy do wyboru przeróżne sposoby nauki. Warto korzystać z różnych sposobów i ocenić, które z nich okazują się najskuteczniejsze. Dobrym pomysłem jest wykorzystywanie różnych zmysłów do nauki - oprócz wzroku możesz zaangażować także słuch (powtarzając ważne informacje na głos, a nawet nagrywając na dyktafon i odsłuchując w wolnych chwilach) oraz dotyk (podczas ręcznego notowania).

Nauka aktywna polega na tym, że robisz coś więcej niż słuchanie lub czytanie. Zamiast biernie odbierać treści, przejmij stery - twórz listy, tłumacz ważne zagadnienia na głos, zadawaj pytania i szukaj na nie odpowiedzi, przygotuj materiały do nauki. Po zakończonej nauce zreferuj krótko, czego się nauczyłeś. Taki tryb nauki jest dużo bardziej efektywny.

4. Rób powtórki i oceniaj postęp

Powtórki są przez wielu uczniów traktowane po macoszemu, tymczasem są niezbędne w procesie nauki i umożliwiają zapamiętanie większej ilości informacji. Badania wykazują, że po skończonej nauce warto zrobić kilka powtórek - pierwszą dziesięć minut po zakończonej nauce, drugą - po około godzinie, trzecią następnego dnia, a czwartą - następnego tygodnia. Dzięki temu utrwalisz wiedzę i upewnisz się, że pamiętasz wszystkie ważne informacje - co ma szczególne znaczenie dla maturzystów, którzy muszą opanować duże ilości materiału.

Wykonuj także zadania i testy, dzięki którym ocenisz swój postęp. Takie działania same w sobie są skutecznym sposobem nauki. Dodatkowo masz szansę sprawdzić swoje umiejętności - a obserwowanie progresu z pewnością dodatkowo zmotywuje Cię do pracy.

5. A może nauka z korepetytorem?

Jeśli chcesz uczyć się najbardziej efektywnie, skorzystaj z pomocy nauczyciela! Szkoła matematyki i innych przedmiotów, czyli Polecanekorepetycje.pl to najlepsze miejsce, żeby znaleźć korepetycje z matematyki w Lublinie i dowolnym innym mieście w Polsce. Bez względu na to, czy interesują Cię korepetycje online, czy wolisz zajęcia stacjonarne (z dojazdem korepetytora do domu klienta), znajdziesz odpowiedniego specjalistę na naszej stronie. Nie musisz nawet wychodzić z domu! Wybierz miasto (Lublin, Warszawa, Gdynia lub inne), przedmiot, częstotliwość i formę zajęć - w ten sposób trafisz na odpowiedniego korepetytora dla siebie. Nauka pod jego okiem pozwoli na szybsze obserwowanie efektów. To także niezawodna pomoc w razie trudności z danym tematem i świetny sposób na zachowanie regularności w nauce.