Blog

2023-08-23

Pisownia skąd nie należy raczej do trudnych a to dlatego, że w języku polskim zwyczajnie nie istnieje wyraz taki jak kąd. A zatem mamy tu do czynienia z gotową, „zamkniętą” formą, której łączny zapis raczej nie powinien budzić wątpliwości.

2023-08-22

Pisownia na pewno to jedna z tych, które nader często wymykają nam się spod kontroli. I nawet jeśli poznaliśmy już ortograficzne prawidła, bywa że na powrót popełniamy językową gafę. A zatem jak piszemy na pewno i dlaczego ten zwrot we właściwej formie jest tak trudny do zapamiętania? Zobaczmy!

2023-08-22

Na co dzień, czy na codzień, a może nawet nacodzień? Choć nie mamy wątpliwości, jak napisać co rok, co godzina czy raz na dzień, to dziwnym trafem nieszczęsne na co dzień nie pozwala nam spać spokojnie. To jedna z tych form, która budzi sporo ortograficznych wątpliwości.

2023-08-21

Pisownia aha – dość osobliwego zwrotu, używanego dla potwierdzenia czegoś, przytaknięcia czy przyjęcia do wiadomości, wcale nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Większość z nas z dużym prawdopodobieństwem sięgnie raczej po acha i nie będzie to poprawnie. Spójrzmy dlaczego.

2023-08-21

Od razu – razem czy osobno? Chyba od razu widać, że rozdzielnie, bo w tym przypadku już nawet pisownia łączna wygląda dość dziwnie. Choć tego typu dylematy – łącznie czy może rozdzielnie? – to codzienność użytkownika języka polskiego, a w naszej mowie rozmaitych wyjątkowych połączeń nie brakuje, w przypadku od razu raczej nie powinniśmy mieć większych wątpliwości.

2023-08-20

W przestrzeni internetowej nietrudno znaleźć zdania, które komunikują o tym, że ktoś „przyglądał się dziewczyną” i takie, z których można się dowiedzieć, że autorka wypowiedzi jest np. „dziewczynom z zasadami”. Jeśli znasz odpowiedź na pytanie, która z nich jest poprawna, z pewnością wiesz, że używanie form dziewczyną czy dziewczynom zależy od użycia danej formy w zdaniu. By zobrazować zasadę ich zastosowania, nie wystarczy odpowiedzieć na pytanie, „jak piszemy”. Tu należy wyjaśnić jeszcze, w jakim kontekście.

2023-08-19

Naprawdę piszemy łącznie! Powiedzmy to od razu i od razu spróbujmy zapamiętać prawidłowy zapis. Bo to jeden z najczęściej popełnianych błędów ortograficznych, również wśród dorosłych Polaków. Kto z nas choć raz nie zastanowił się, jak naprawdę pisze się naprawdę?

2023-08-18

Zastanawiasz się, jak się pisze coraz – razem czy może osobno? Nic dziwnego, to jedna z wielu form w języku polskim, która tak często budzi wątpliwości. I to nawet tych całkiem wprawnych użytkowników języka. Przyjrzyjmy się, dlaczego.

2023-08-18

Zapewne nie raz podczas zapisywania wyrażenia z powrotem, zdarzyło Ci się zwątpić w poprawność tej formy, prawda? To dlatego, że nieco inaczej, niż pisownia, brzmi wymowa tego wyrażenia. Z zatem spowrotem czy z powrotem? Zobaczmy.

2023-08-17

Forma wziąść to jedna z tych, na których widok niejednemu poloniście występuje zimny pot na czoło. I choć pisownia taka pojawiała się niegdyś na kartach pism wielu polskich wieszczów, w tym samego Adama Mickiewicza, to nigdy nie była poprawną.

2023-06-19

Edukacja dzieci jest ważna na każdym etapie kształcenia. W szkole podstawowej dziecko powinno nauczyć się podstaw i poznać swoje mocne oraz słabe strony, żeby zdecydować się na odpowiedni profil nauczania w szkole średniej. Jak na co dzień wspierać swoje dziecko w nauce? Na co warto zwrócić uwagę?

2023-06-18

Obecnie bardzo dużo uczniów decyduje się na korepetycje. Kiedyś takie zajęcia kojarzyły się przede wszystkim z pomocą dla tych uczniów, którzy nie radzili sobie w szkole. W tej chwili na korepetycje decydują się również te osoby, którym zależy na bardzo wysokich wynikach w nauce, najwyższych notach na egzaminach oraz zakwalifikowaniu się na trudne i popularne kierunki studiów.

2023-06-15

Biologia nie należy do najłatwiejszych przedmiotów. Szczególnie na poziomie szkoły średniej uczniowie mają z nią problemy, a przygotowanie do matury z biologii w zakresie rozszerzonym wymaga naprawdę dużo pracy i zaangażowania. Jak skutecznie uczyć się biologii? Jak zrozumieć biologię, żeby nauka była łatwiejsza i efektywniejsza?

2023-06-14

Uczniowie często nie przepadają za lekcjami języka polskiego w szkole. Chętniej uczą się języka angielskiego, ponieważ zdają sobie sprawę, że to język komunikacji międzynarodowej. Coraz więcej uczniów postanawia też solidnie przysiąść do matematyki, myśląc o karierze programisty lub informatyka. A jak wygląda zaangażowanie na lekcjach języka polskiego? Dlaczego nie wszystkie dzieci lubią się go uczyć?

2023-06-12

Każdy rodzic zdaje sobie sprawę, że umiejętności matematyczne przydają się przez całe życie. Jednak dzieci często nie lubią matematyki i zniechęcają się do tego przedmiotu już na wczesnym etapie edukacji. Dlaczego warto to zmienić?

2022-09-12

Samodzielna nauka fizyki od podstaw lub powtórka materiału przed egzaminem nie jest łatwym zadaniem dla kogoś, kto nie przepada za przedmiotami ścisłymi. Aż 53 proc. uczniów deklaruje, że wręcz nie lubi lekcji fizyki, szczególnie w grupie wiekowej 13–15 lat, co wynika z badania TNS Polska. Pomoc w zadaniach z fizyki przydaje się nie tylko przed maturą, ale również w trakcie roku szkolnego, gdy nauki jest dużo i brakuje czasu, aby przyswoić materiał. Dla wielu humanistów fizyka bywa prawdziwą piętą achillesową. Czy fizyka jest trudna? Jak nauczyć się fizyki i jak ją polubić?

2022-09-11

Liczba Pi wzbudza niemałą ciekawość i przez wielu matematyków jest uznawana za najważniejszą na świecie. 14 marca obchodzi się Międzynarodowy Dzień Liczby π. Wybór tego dnia wynika z amerykańskiego zapisu daty 3.14. Żadna inna liczba nie została w taki sposób uhonorowana, więc Pi to rzeczywiście niezwykłe zjawisko!

2022-09-06

Na szukanie ogłoszenia o korepetycjach z języka angielskiego lub matematyki we wrześniu może być za późno dla uczniów, którzy potrzebują dodatkowych lekcji. – Według badań ze wsparcia w nauce poza szkołą korzysta już połowa uczniów w Polsce!

2022-09-05

Wielu uczniów i ich rodziców zadaje sobie pytanie jak nauczyć się matematyki, by zaliczyć semestr z bardzo dobrym wynikiem. Okazuje się, że skuteczna nauka matematyki nie musi polegać wyłącznie na rozwiązywaniu zadań, warto natomiast grać w gry logiczne, ćwiczyć pamięć, koncentrację oraz uwagę.

2022-08-24

Korepetycje z polskiego do matury zapewniają wszechstronne przygotowanie z każdego zagadnienia języka ojczystego. Nigdy nie wiadomo, jaki będzie temat i które dzieło literackie zostanie poddane analizie w tym roku, dlatego uczniowie cenią pomoc korepetytora w usystematyzowaniu materiału z języka polskiego. Jak pisać prace i interpretować utwory?

Wczytaj kolejne

Dlaczego nauka w Moose?

Bezpłatny dojazd do domu.

Duży wybór przedmiotów.

Zajęcia indywidualne lub w małej grupie.

Sprawdzone metody nauczania.

Zapisz się