Strona główna Blog Komu potrzebne są korepetycje z fizyki?

Komu potrzebne są korepetycje z fizyki?


2022-09-12

Samodzielna nauka fizyki od podstaw lub powtórka materiału przed egzaminem nie jest łatwym zadaniem dla kogoś, kto nie przepada za przedmiotami ścisłymi. Aż 53 proc. uczniów deklaruje, że wręcz nie lubi lekcji fizyki, szczególnie w grupie wiekowej 13–15 lat, co wynika z badania TNS Polska. Pomoc w zadaniach z fizyki przydaje się nie tylko przed maturą, ale również w trakcie roku szkolnego, gdy nauki jest dużo i brakuje czasu, aby przyswoić materiał. Dla wielu humanistów fizyka bywa prawdziwą piętą achillesową. Czy fizyka jest trudna? Jak nauczyć się fizyki i jak ją polubić?

Jak zrozumieć i polubić fizykę?

Korepetycje z fizyki mogą wiele zdziałać w sytuacji, w jakiej znaleźli się uczniowie, zaczynający naukę fizyki od podstaw w VII klasie szkoły podstawowej. Zdaniem pedagogów trudno jest lubić przedmioty, których nie umiemy i nie rozumiemy. W takich warunkach nauczanie jest trudne, zarówno samodzielne, jak i w szkole na lekcjach, prowadzonych zgodnie z programem nauczania.

Ponad połowa uczniów mówi, że nie lubi fizyki dlatego, że jej nie rozumie. Jak polubić przedmiot, gdy brakuje kreatywnego podejścia, a metody nauczania w większości szkół oparte są przede wszystkim na rozwiązywaniu zadań i pracy z podręcznikiem? Oczywiście pewien odsetek uczniów odnajduje się w tej sytuacji i są oni entuzjastycznie nastawieni do tego przedmiotu oraz naprawdę lubią rozwiązywać zadania, jednak dla zdecydowanej większości poradzenie sobie z zadaniami domowymi i pracą na lekcji jest sporą trudnością, zwłaszcza kiedy nie wiedzą, czego dotyczą te zadania.

Korepetycje z fizyki ciekawsze niż lekcje w szkole

Korepetycje to nie tylko pomoc w rozwiązywaniu trudnych zadań z fizyki, czy przygotowaniu do sprawdzianów i egzaminów. Dodatkowe lekcje poza szkołą to najprostsza droga, by nabrać przekonania, że nauka wcale nie jest taka nudna i trudna. System nauczania skutecznie zniechęca wielu uczniów do fizyki, warto więc zaangażować się w przyswajanie wiedzy w bardziej kreatywny sposób.

Zupełnie inaczej i znacznie ciekawiej podchodzą do swoich obowiązków zatrudnieni przez naszą szkołę korepetytorzy świadomi problemów na lekcjach. Z tego powodu często sięgają po gry edukacyjne z fizyki i inne pomoce naukowe przeznaczone do urozmaicania lekcji. Oznacza to koniec z nudą i ograniczaniem się do rozwiązywania zadań z podręcznika. Uczniowie zaczynają myśleć samodzielnie i mają wiele frajdy z nauki.

Korepetycje z fizyki dla licealistów to świetny sposób, by wyjść poza program nauczania w szkole i zdobyć umiejętności, które są wysoko punktowane podczas rekrutacji na atrakcyjne kierunki studiów. To także kreowanie przyszłości zawodowej – pracę dla fizyka można znaleźć na przykład w branży IT, która jest obecnie bardzo dobrze opłacana. W Polsce zarobki programisty na umowie o pracę wynoszą dużo powyżej średniej, a system zdalny umożliwia ekspansję zawodową w innych krajach nawet bez przeprowadzki.

Czy fizyka jest trudna?

Dla uczniów, którzy dopiero rozpoczynają naukę, fizyka to trudny przedmiot, ponieważ wymaga łączenia kilku umiejętności. Z jednej strony potrzebna jest sprawność matematyczna, która jest potrzebna do rozwiązywania zadań, natomiast z drugiej strony trzeba dobrze znać teorię i umieć zastosować ją w praktyce.

Po reformie edukacji wprowadzonej do 8-letniej szkoły podstawowej na uczniów czeka wiele nowych obowiązków edukacyjnych – i jest to nie tylko nauka fizyki od podstaw, ale również nowe zagadnienia z geografii, biologii i chemii. Są one włączane stopniowo: w V klasie geografia i biologia, w klasie VII chemia, fizyka i dwa nowe przedmioty w klasie VIII.

Jak wynika z badań instytutu TNS Polska, większość, bo aż 66 proc. rodziców, uważa że wiedza w szkole przekazywana jest w sposób mało ciekawy i wymaga to szybkiej poprawy. Dopóki nie nastąpi to odgórnie, warto pomóc dzieciom, organizując korepetycje z fizyki od początku. Najlepiej zrobić to, zanim uczniowie będą mieli zaległości i zupełnie zniechęcą się do nauki tego przedmiotu.

Kurs z nauką fizyki od podstaw na wakacje

Korepetycje z fizyki, matematyki czy chemii podczas wakacji to coraz popularniejszy sposób nauki wśród uczniów, którzy chcą lepiej rozumieć wybrany przedmiot. Latem popularnością cieszą się nie tylko kursy językowe. Oczywiście wszystkich chętnych zapraszamy również do szlifowania angielskiego, niemieckiego czy hiszpańskiego w czasie wakacyjnego wypoczynku!

Z pomocy dobrego nauczyciela fizyki chętnie korzystają uczniowie, którzy chcą uniknąć kłopotów z trudno przyswajalnym materiałem objętym programem w szkole. Taki sposób nauki często stanowi uzupełnienie samodzielnej pracy, tym bardziej że może być prowadzony stacjonarnie w domu ucznia, w szkole lub przez internet.

Można wybierać pomiędzy różnymi formami lekcji. Do wyboru są indywidualne korepetycje z fizyki, nauka w małych grupach w sposób tradycyjny na spotkaniach z nauczycielem lub lekcje online. Każde rozwiązanie ma swoje plusy! Naukę przez Skype można zorganizować nawet podczas letniego miesiąca spędzonego z dziadkami na działce i świetnie wykorzystać wolny czas!

Można ustalić z korepetytorem, że przygotuje on ciekawe gry edukacyjne z fizyki i wprowadzi więcej elementów urozmaicających godziny lekcyjne. W ten sposób wakacyjny kurs zyska wymiar zabawy, która zaprocentuje od 1 września w szkole. Później, w trakcie roku szkolnego, przyjdzie czas na pomoc w zadaniach z fizyki i przygotowanie do ważniejszych sprawdzianów.

Korepetycje z fizyki – dlaczego warto wyjść poza szkolne ramy?

Uczniowie podstawówki i liceum, którzy regularnie uczęszczają na korepetycje z fizyki, chętnie korzystają z możliwości dopasowania lekcji pod swoje potrzeby. Postępy w nauce są szybko widoczne, a dobry korepetytor potrafi dopasować tematy lekcji do indywidualnie do każdego ucznia. To z kolei przekłada się na lepsze oceny w szkole, większą motywację i rozbudzanie ciekawości nowymi dziedzinami wiedzy. Przy takim podejściu wybór kierunków studiów nie musi już być niczym ograniczony. Nie tylko fizyka, ale nawet inne najciekawsze kierunki stoją otworem! Oto kilka z nich:

  • biofizyka,

  • astronomia,

  • fizyka molekularna i medyczna,

  • inżynieria kwantowa.