Strona główna Blog Dlaczego warto uczyć się języka polskiego?

Dlaczego warto uczyć się języka polskiego?


2023-06-14

Uczniowie często nie przepadają za lekcjami języka polskiego w szkole. Chętniej uczą się języka angielskiego, ponieważ zdają sobie sprawę, że to język komunikacji międzynarodowej. Coraz więcej uczniów postanawia też solidnie przysiąść do matematyki, myśląc o karierze programisty lub informatyka. A jak wygląda zaangażowanie na lekcjach języka polskiego? Dlaczego nie wszystkie dzieci lubią się go uczyć?

Język polski – przedmiot obowiązkowy

Język polski jest naszym językiem ojczystym i obowiązkowym przedmiotem na egzaminie ósmoklasisty i na maturze. Wysokie noty z języka polskiego wliczane są do ogólnej punktacji. To bardzo ważne, żeby absolwenci szkół umiejętnie posługiwali się językiem ojczystym, znali jego gramatykę i stylistykę. To przecież język naszych narodowych pisarzy i poetów, którzy tworzą naszą tożsamość kulturową. Znajomość podstawowych dzieł literackich daje możliwość odwoływania się do wspólnych tradycji i symboli, które pojawiają się w życiu społecznym i kulturalnym na każdym kroku.

Wysokie noty z egzaminu maturalnego pozwalają kontynuować naukę na wielu kierunkach humanistycznych. Jednak to nie jest najważniejsze. Znajomość języka polskiego to przede wszystkim umiejętność, która będzie potrzebna przez całe życie. W każdej pracy język polski jest przydatny. To w tym języku piszemy podania, uzasadnienia, opisy projektów lub tworzymy reklamy. Dobra znajomość polskiego będzie świadczyć o tym, że jesteśmy ludźmi wykształconymi i kulturalnymi, którzy nie mają problemu z komunikacją. Nauka języka polskiego to przecież nauka odpowiedniego formułowania myśli i przekazywania informacji.

Czy lekcje z języka polskiego muszą być nudne?

Wielu uczniów już na poziomie szkoły podstawowej nie przepada za nauką języka polskiego. Wynika to często z niezrozumienia lektur omawianych na lekcjach, które wydają się nudne i zbyt odległe od rzeczywistości, w której żyją młodzi ludzie. Dyskusja o kanonie lektur szkolnych bardzo często pojawia się w przestrzeni publicznej i zdania są tutaj podzielone. Niektórzy uważają, że powinno się zrezygnować z trudniejszych tekstów literackich na rzecz ich fragmentów i kontekstowego omawiania zawartej w nich problematyki, zdaniem innych niezbędna jest znajomość kanonu najważniejszych lektur literatury polskiej, które miały i mają wpływ na kształtowanie naszej tożsamości narodowej. Tak czy inaczej, niepokojący jest fakt, że coraz mniej uczniów sięga po lektury i książki spoza kanonu lektur obowiązkowych. Tymczasem literatura dziecięca i młodzieżowa to wiele różnych pozycji, które powinny zaciekawić najmłodszych czytelników.

Korepetytor języka polskiego potrzebny od zaraz

Skuteczna nauka języka polskiego powinna bazować na kreatywności i zainteresowaniu ucznia tym ważnym przedmiotem. Egzamin ósmoklasisty wymaga przede wszystkim umiejętności pracy z tekstem, prawidłowego wyciągania wniosków oraz znajomości kanonu lektur obowiązkowych. Podobnie jest z egzaminem maturalnym, ale oczywiście wymagania są tu dużo wyższe.

W jaki sposób efektywnie przygotować się do tych egzaminów? Dziecko może samodzielnie przygotować się do egzaminu ósmoklasisty i do matury. Oczywiście pod warunkiem, że potrafi systematycznie się uczyć i rozumie powtarzany materiał. W przeciwnym razie warto się zastanowić, czy korepetycje z polskiego nie będą lepszym pomysłem. Powtarzanie materiału pod okiem doświadczonego nauczyciela może okazać się efektywne, niezależnie od tego, czy dany uczeń ma mniejsze czy większe zaległości. Z pewnością warto również rozwiązywać zadania w arkuszach egzaminacyjnych, które nie tylko są doskonałą powtórką, ale i uświadamiają uczniom, jakie pytania mogą otrzymać na egzaminie i jakim wymaganiom muszą sprostać.

Dlaczego warto zdecydować się na korepetycje z polskiego?

Doświadczony korepetytor języka polskiego doskonale zdaje sobie sprawę z wymagań egzaminacyjnych i potrafi dostosować poziom i metody nauki do każdego ucznia. Korepetycje z polskiego do matury to przede wszystkim pomoc w usystematyzowaniu wiedzy i ćwiczenie sprawności językowej. Uczeń musi mieć świadomość następujących po sobie epok literackich i znać najważniejsze dzieła z danego okresu. Powinien również umiejętnie łączyć motywy, które przewijają się przez różne okresy historyczno-literackie. Poza tym sprawdzana jest umiejętność pracy z tekstem, czyli rozumienie czytanego tekstu na poziomie znaczeń, struktury i komunikacji. Oceniana jest również świadomość językowa i wiedza z zakresu nauki o języku i gramatyki. Istotna jest też umiejętność wypowiedzi pisemnej na zadany temat.

Czy warto uczyć się języka polskiego?

Czy warto uczyć się języka polskiego? Oczywiście, że tak! To język naszej codziennej komunikacji i jego znajomość oraz znajomość polskiej literatury to możliwość udziału w publicznej dyskusji i odwoływania się do popularnych symboli kulturowych. To również umiejętność formułowania myśli i uzasadnień, które przydadzą się każdemu w dorosłym życiu.