Strona główna Blog Jak się pisze: aha czy acha?

Jak się pisze: aha czy acha?


2023-08-21

 Pisownia aha – dość osobliwego zwrotu, używanego dla potwierdzenia czegoś, przytaknięcia czy przyjęcia do wiadomości, wcale nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Większość z nas z dużym prawdopodobieństwem sięgnie raczej po acha i nie będzie to poprawnie. Spójrzmy dlaczego.

Aha czy acha – właściwa pisownia wykrzyknika

Zastanawiasz się, jak napisać: aha czy acha? Całkiem zrozumiałe, bo to zwrot nadzwyczaj rzadko widziany w tekście, choć bardzo często używany w języku potocznym mówionym. W książkach uświadczymy go mało, może nieco częściej spotkamy w komiksach, a najczęściej prawdopodobnie – na platformach społecznościowych (jednak to niezbyt wiarygodne źródła poprawności językowej). Ponieważ w zasadzie trudno spotkać aha, nie jest łatwo też oswoić się z właściwą pisownią tego zwrotu.

Choć możemy być nieco zaskoczeni, poprawna pisownia to właśnie aha. Nieco częściej spotykane wykrzykniki emotywne o podobnym znaczeniu piszemy zwykle właśnie z użyciem „ch”: Och, nie wiedziałam, że przyjdziesz tak wcześnie! czy Ach, jak dobrze, że udało Wam się dotrzeć na miejsce za dnia, noce nie są tu bezpieczne. Nic tu jednak po analogii, bo pisownia aha jest zgoła inna i odwołuje się raczej do wyrażeń wykrzyknikowych z grupy oho, ehe, uhu itp.

Pisownia aha – wyraź emocje przez samo „h”

Wiemy już, jak się pisze aha, a więc dla utrwalenia, przyjrzyjmy się kilku przykładom zastosowania tego wykrzyknika w tekście:

Aha, już wiem, o co mogło ci chodzić, gdy mówiłeś o podróży przez jeziora.

Aha, no tak, masz rację, dobrze wiedziałeś, jak to policzyć.

Jasne, aha, czerwień to kolor zupełnie podobny do niebieskiego.

W ten sposób wyrazimy zarówno zaskoczenie, potwierdzenie, czy zgodę, jak i ironiczne powątpiewanie.