Strona główna Blog Odrazu czy od razu - jak piszemy?

Odrazu czy od razu - jak piszemy?


2023-08-21

Od razu – razem czy osobno? Chyba od razu widać, że rozdzielnie, bo w tym przypadku już nawet pisownia łączna wygląda dość dziwnie. Choć tego typu dylematy – łącznie czy może rozdzielnie? – to codzienność użytkownika języka polskiego, a w naszej mowie rozmaitych wyjątkowych połączeń nie brakuje, w przypadku od razu raczej nie powinniśmy mieć większych wątpliwości.

Odrazu czy od razu ? Tu obowiązuje prosta zasada

Od razu to nic innego jak wyrażenie przyimkowe – czyli połączenie przyimka z inną częścią mowy (rzeczownikiem, liczebnikiem, przysłówkiem, przymiotnikiem lub zaimkiem) – pełniące w zdaniu funkcję frazy przysłówkowej. Jak wszystkie wyrażenia przyimkowe (oprócz, rzecz jasna tych, które są zrostami) pisownia od razu zawsze będzie rozłączna.

Od razu znaczy mniej więcej tyle co natychmiast, bez zwłoki, momentalnie, błyskawicznie, czy z miejsca. Warto to wiedzieć na wypadek, gdyby jednak trudno nam było zapamiętać obowiązujący zapis. Wówczas zawsze można posłużyć się niebudzącym wątpliwości synonimem. Sprawę ułatwia fakt, że jest ich w tym przypadku naprawdę dużo.

Od razu piszemy zawsze osobno – zapamiętaj!

Dla utrwalenia pisowni spójrzmy na kilka przykładów użycia tego wyrażenia w zdaniu:

Kiedy tylko zajechaliśmy na miejsce, od razu zabraliśmy się za poszukiwania zguby.

Może zamiast opowiadać niestworzone historie, od razu powiesz mi, co się wydarzyło?

Od razu wiedziałam, że coś jest nie tak.

Chcę, żeby od razu po lekcjach wróciła do domu i zabrała się za uporządkowanie tego bałaganu!