Strona główna Blog Zagadki, łamigłówki i ćwiczenie pamięci – tak można nauczyć się matematyki!

Zagadki, łamigłówki i ćwiczenie pamięci – tak można nauczyć się matematyki!


2022-09-05

Wielu uczniów i ich rodziców zadaje sobie pytanie jak nauczyć się matematyki, by zaliczyć semestr z bardzo dobrym wynikiem. Okazuje się, że skuteczna nauka matematyki nie musi polegać wyłącznie na rozwiązywaniu zadań, warto natomiast grać w gry logiczne, ćwiczyć pamięć, koncentrację oraz uwagę. Zagadki, łamigłówki czy gra w szachy rozwijają umiejętności analityczne. Aby szybciej zapamiętać więcej treści, można np. wykorzystać rymowanki. Żartobliwe wierszyki pomogą przyswoić nawet najtrudniejsze zadania. Od czego zacząć uczyć się matematyki? Jak poprawić się z matematyki? Jak ją zrozumieć i jak przygotować się do matury?

Jak nauczyć się matematyki z korepetytorem?

Jeżeli zastanawiasz się, jak nauczyć się matematyki, poszukaj dobrego korepetytora i przekaż mu swoje oczekiwania. Wspólnie na pewno o wiele łatwiej i szybciej osiągnięcie założone cele. Skuteczna nauka matematyki może rozpocząć się na każdym etapie zdobywania wiedzy i edukacji. Prawdopodobnie przygotowanie do matury nie jest czasem na zabawę i rozwiązywanie łamigłówek, ale podstawy matematyki i dalszą naukę można przyswajać w przyjemnej formie, gimnastykując umysł.

Świetnym rozruszaniem mózgu są wszelkiego rodzaju zagadki logiczne. Korepetytor z matematyki z pewnością wybierze takie, które są najbardziej przydatne w analitycznym myśleniu. Warto wyjść poza schemat myślenia, że jeśli chcesz nauczyć się matematyki, musisz zakuwać twierdzenia i siedzieć przez wiele godzin nad zadaniami. Rozwiązywanie zagadek i łamigłówek jest znakomitą odskocznią od rutyny, pobudza nieszablonowe myślenie i daje frajdę z nauki. Wygimnastykowany umysł lepiej przyswaja regułki i pozwala sprawniej rozwiązywać zadania.

Szach-mat – matematyka na szachownicy

Jak nauczyć się matematyki, grając w szachy? Matematyka i szachy mają ze sobą liczne powiązania, jednak do tej pory istota teorii gry w szachy i jej struktura nie dały się zawrzeć w matematycznych formułach. To raczej pozytywny sygnał, ponieważ gra daje wiele satysfakcji, a mistrz szachów wciąż polega wyłącznie na własnym umyśle.

Część matematyków posługiwała się modelem szachów do rozważań definiujących naturę matematyki. Godfrey Harold Hardy twierdził, że reguły gry w szachy są matematyką, ale matematyką trywialną, nic nieznaczącą. Tymczasem nie jest tajemnicą, że mistrzowie szachownicy świetnie radzą sobie w roli tradera na giełdzie papierów wartościowych. Od gry w szachy do matematyki i osiągnięcia solidnych zysków droga jest już prosta.

Czy gra w szachy to skuteczna nauka matematyki? Gra pomaga rozwinąć umiejętność logicznego myślenia, co jest szczególnie ważne, gdy przyswajamy podstawy matematyki na początkowym etapie edukacji. Matematycy częściej niż humaniści odnajdują się w abstrakcyjnym przewidywaniu ruchów swoich przeciwników. Może właśnie dlatego coraz więcej szkół wprowadza dodatkowe lekcje z gry w szachy do planu.

Nauka matematyki od podstaw z korepetytorem

Korepetycje z matematyki można wprowadzić na każdym etapie nauki, nie tylko przed maturą. Im wcześniej opanujesz podstawy matematyki, tym większą przyjemność będzie Ci sprawiało rozwiązywanie trudniejszych zadań. Uczący się indywidualnie z dobrym korepetytorem nie muszą ujednolicać swojego poziomu wiedzy z całą grupą. Zawsze istnieje możliwość uzgodnienia, czego będzie się uczyć na najbliższych spotkaniach i w jaki sposób będzie się to robić.

Nauka matematyki od podstaw pozwoli nadrobić zaległości w większych partiach materiału. Nauczyciel zobaczy, które zagadnienia są mniej zrozumiałe i poświęci im więcej uwagi. W ten sposób nauczysz się wszystkiego w swoim tempie. Ucząc się na własną rękę, możesz nie wiedzieć, od czego zacząć. Korepetytor najpierw sprawdzi Twoją wiedzę z matematyki, a następnie opracuje plan pracy na wspólnych lekcjach i zadania domowe do samodzielnego rozwiązywania.

Jeżeli dodatkowo między korepetycjami rozruszasz swój umysł grą w szachy lub rozwiązywaniem zagadek, nauka będzie jeszcze bardziej efektywna. Z tego powodu w chwilach wolnych od nauki warto sięgnąć po łamigłówki i postawić na kreatywne spędzanie czasu.

Korepetycje z matematyki na pierwszym miejscu razem z angielskim

Korepetycje z matematyki i z języka angielskiego dzielą się połową rynku wszystkich korepetycji w Polsce. Od wielu lat najwięcej propozycji dotyczy nauki języków obcych oraz przedmiotów ścisłych. Jak wynika z danych lekcje angielskiego to 25 proc., korepetycje z matematyki – kolejne 25 proc., a druga połowa dzieli się na inne przedmioty, m.in. 8 proc. ma chemia. Zatem pod względem ilości ogłoszeń dotyczących udzielania korepetycji i dodatkowych kursów poszerzających wiedzę matematyka zajmuje pierwsze miejsce ex aequo z językiem angielskim.

Zgodnie z badaniami prowadzonymi przez CBOS co drugi uczeń w Polsce korzysta z dodatkowych pozaszkolnych form nauki. Korepetycje z matematyki to dla wielu uczniów konieczność – bez dodatkowych lekcji nie udaje się im nadrobić zaległości ani opanować założeń poprawnego rozumowania matematycznego.

Korki z matmy nie są takie straszne!

Strona PolecaneKorepetycje.pl dysponuje szeroką bazą ofert lekcji i kursów, a przy tym ma naprawdę dużo do zaproponowania. Korepetycje z matematyki mogą być prowadzone w sposób znacznie bardziej atrakcyjny od tradycyjnych lekcji w szkole. Nasze korki z matmy przygotowane są przez doświadczonego nauczyciela specjalnie dla każdego ucznia.

Zawsze uwzględniamy mocniejsze i słabsze strony ucznia, by zaproponować mu indywidualnie dopasowane metody nauczania. Można więc zapomnieć o szkolnym stresie, pośpiechu i presji. Nauczyciel znajdzie tyle czasu, ile potrzeba, i taki sposób przekazywania wiedzy, który uczeń naprawdę polubi.

Gry edukacyjne, łamigłówki, zagadki matematyczne – jeżeli uczeń dobrze się bawi, rozwiązując tego typu zadania, to świetnie się składa! Korepetytor to osoba, dla której potrzeby ucznia są najważniejsze. To szczególnie istotne dla nieśmiałych nastolatków, którym brakuje pewności siebie i nie mają odwagi zadawać pytań na lekcjach. Indywidualne podejście sprzyja bezstresowej nauce i świetnym rezultatom.