Strona główna Blog Jak piszemy - spowrotem czy z powrotem?

Jak piszemy - spowrotem czy z powrotem?


2023-08-18

Zapewne nie raz podczas zapisywania wyrażenia z powrotem, zdarzyło Ci się zwątpić w poprawność tej formy, prawda? To dlatego, że nieco inaczej, niż pisownia, brzmi wymowa tego wyrażenia. Z zatem spowrotem czy z powrotem? Zobaczmy

Wyrażenie przyimkowe pisane rozdzielnie

Na początek – bardzo ważna reguła: poprawna pisownia tego wyrażenia jest jedna i brzmi z powrotem! Jest to bowiem klasyczne tzw. wyrażenie przyimkowe, a pisownia tychże jest zawsze rozłączna. Każda inna forma jest w tym wypadku ortograficznie niedopuszczalna.

Skąd wątpliwości, jak się pisze z powrotem?

Choć teoretycznie z zapisem wyrażenia z powrotem raczej nie powinniśmy mieć większych trudności, nader często zdarza się jednak, że forma ta budzi wątpliwości. Spowrotem co prawda już na pierwszy rzut oka najlepiej nie wygląda i zapisując w taki sposób ten zwrot, instynktownie czujemy, że coś jest nie tak. Mimo to jednak niejedna osoba, która nie miewa problemów z ortografią, może się zawahać.

Skąd bierze się ta wątpliwość? Zapewne wynika ona po pierwsze z fonetyki – wymawiając z powrotem, wyraźnie słyszymy spółgłoskę s. Po drugie natomiast – z istnienia zbliżonych form, takich jak sponad, sprzed czy spomiędzy, których pisownia rozpoczyna się właśnie od s.

Z powrotem – co właściwie znaczy ten zwrot?

Według słownika ortograficznego PWN z powrotem oznacza tyle, co „w kierunku powrotnym” oraz „na nowo”. Poprawne użycie tych wyrażeń przyimkowych w zdaniu pozwoli lepiej zapamiętać właściwą pisownię:

Kiedy jechaliśmy z powrotem, w okolicy nie było już żadnych zwierząt.

Choć to niezrozumiałe, z powrotem droga wydawała się niemal o połowę krótsza.

Minęły zaledwie dwie chwile, a chłopcy z powrotem głodni wpadli do kuchni.