Strona główna Blog Jak piszemy - na co dzień czy na codzień?

Jak piszemy - na co dzień czy na codzień?


2023-08-22

Na co dzień, czy na codzień, a może nawet nacodzień? Choć nie mamy wątpliwości, jak napisać co rok, co godzina czy raz na dzień, to dziwnym trafem nieszczęsne na co dzień nie pozwala nam spać spokojnie. To jedna z tych form, która budzi sporo ortograficznych wątpliwości.

Poprawna jest pisownia rozłączna, czyli na co dzień

Jeszcze w latach 40. XX wieku poprawną pisownią, zmienioną dopiero dwadzieścia lat później, było na codzień. I tę właśnie pamiętać i stosować mogą jeszcze nasi dziadkowie i pradziadkowie.

Na co dzień to jednak nic innego, jak wyrażenie przyimkowe, a te w języku polskim piszemy osobno. Gdy następnym razem będziesz się zastanaiwać, jak się pisze na co dzień, pamiętaj o tej zasadzie.

Skąd więc tyle niejasności związanych z tym wyrażeniem i dlaczego tak często widzimy zgoła inne zapisy?

W błąd wprowadza nas z pewnością jeden z synonimów na co dzień, czyli wyrażenie codziennie, wyraz o całkowicie odmiennej pisowni. Choć wygląda podobnie, nie możemy się jednak sugerować analogią do niego, gdyż ma inne pochodzenie – odprzymiotnikowe (od codzienny).

Zapamiętajmy poprawną pisownię na co dzień

By utrwalić poprawny zapis i nie popełniać błędów, zapamiętajmy, że na, co i dzień to osobne wyrazy, podobnie, jak w zwrotach co sekundę i co miesiąc – nie ma więc żadnego powodu, by pisać je łącznie. Zobaczmy, jak wygląda użycie tego zwrotu w zdaniu:

Na co dzień ubierała się w sposób stonowany, jednak w weekendy wybierała kolorowe, a nawet nieco szalone kreacje.

Nie zdawaliśmy sobie na co dzień sprawy z zagrożenia, jakim było pokonanie tego odcinka trasy.

Lubię towarzystwo ludzi, ale na co dzień wybieram ciche i raczej ustronne miejsca.